Image Alt

Historia i misja

Pałacowe wnętrza

Muzeum

Muzeum Pałac Sulisław to unikalne miejsce na mapie Opolszczyzny, Polski i Europy.

To tutaj łączy się wiele miejsc i historii. Nasze Muzeum powstało w 2019 r., a zbiory zawierają dzieła z różnych epok, stylów i kontynentów. Tym samym obejrzeć można zabytki z całego świata.

Piątek: 10:00-17:00
Weekend: 10:00-17:00 *godz. 17:00 ostatnie wejście*

Od: 25 zł/os.
Dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny!

Dzieła sztuki

Kolekcje Muzeum

Kolekcja Porcelany stanowi najważniejsze zbiory Muzeum Pałac Sulisław. Jednak poza porcelaną posiadamy interesującą Kolekcję Portretów oprawionych w złote ramy, przeważnie z XIX w. ale też starsze XVIII- wieczne. Mieści się ona w rozległym korytarzu prowadzącym do wielkiej Sali Kongresowej i jest to główna ekspozycja naszej kolekcji portretów i obrazów. Znaczne zbiory malarstwa ozdabiają również wnętrza całego Pałacu.

Kolejną stałą ekspozycją w naszym Muzeum jest Kolekcja Zegarów, którą ciągle rozbudowujemy.

Obok ekspozycji stałych organizujemy wystawy czasowe obejmujące różne dziedziny sztuki i epok. Organizujemy także spotkania autorskie z wyjątkowymi gośćmi z całego świata. Wystawy czasowe, jak i Galerie Jednego Obrazu stanowią zauważalny obszar naszej działalności.

Działalność Muzeum obejmuje organizację koncertów, przede wszystkim muzyki polskiej Józefa Elsnera i muzyki barokowej Silviusa Leopolda Weissa. Obaj wybitni kompozytorzy urodzili się w Grodkowie, czyli gminie, na której terenie znajduje się nasze Muzeum.

Gmina Grodków i jej okolice

Historia

Znana manufaktura porcelany znajdowała się w nieodległych od Sulisławia Tułowicach, natomiast porcelana miśnieńska ma swoje związki z Niemcami, Saksonią, królem polskim i… gminą na terenie której leży nasze Muzeum.

Król August II Mocny zafascynowany porcelaną postanowił odkryć tajniki jej powstania i założył w 1710 r. w swych dobrach w Saksonii Manufakturę Porcelany pod nazwą: Królewsko-Polska i Elektorsko-Saska Manufaktura Porcelany (niem. Königlich-Polnische und Kurfürstlich-Sächsische Porzellan-Manufaktur). A więc i nasza, polska porcelana miśnieńska! Tym samym jako Polska możemy się poczuwać do wspólnego z Miśnią dziedzictwa pierwszej europejskiej porcelany.

Ponadto gminę Grodków łączy z Saksonią Silvius Leopold Weis (1687-1750), najwybitniejszy lutnista w dziejach urodził się w Grodkowie a zmarł w Dreźnie w Saksonii. S.L. Weiss objęty był mecenatem przez Augusta II Mocnego, elektora saskiego i króla polskiego. Przypuszczać można że ten najwybitniejszy lutnista w dziejach często korzystał z porcelany miśnieńskiej swego mecenasa. Tak więc muzyka lutniowa i porcelana z Miśni spotykają się w Pałacu Sulisław oferując tym samym najwyższą sztukę i kulturę.

Pon ‒ Nd: 9:00 ‒ 18:00

Standard Wstęp do: Muzeum Porcelany i Galeria Portretów Bilet normalny: 25 zł/os. Emeryci, dzieci i młodzież do 16 lat: 10 zł/os. Dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny Wynajęcie przewodnika: - dla grup do 10 os.: 20 zł - dla grup powyżej 10 os.: 50 zł Premium Wstęp do: Muzeum Porcelany, Galerii Portretów, Sali Kongresowej, Pałacu Sulisław (Hol, Sala Myśliwska, Sala Balowa, Jadalnia, Piwnica) Bilet normalny: 35 zł/os. Emeryci, dzieci i młodzież do 16 lat: 20 zł/os. Dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny Wynajęcie przewodnika: - dla grup do 10 os.: 30 zł - dla grup powyżej 10 os.: 65 zł

Sulisław 24, 49-200 Grodków